5 דרכים ושאלות לדעת מי אתם בראיון עבודה

ראיון עבודה מורכב מכמה מבחנים אישיים העומדים בפנינו: המבחן המקצועי והתאמה ברמת ההכשרה שלנו, המבחן הניסיוני והתאמה מבחינת הידע והניסיון שלנו בתחום וגם התאמה אישיותית והתנהגותית.

לחברות וארגונים רבים חשיבות גבוהה לבחור את האנשים הנכונים לא רק בהיבט המקצועי אלא גם בהיבט האישיותי. מוכשרים מקצועית ככל שתהיו, אם האופי, ההתנהגות והאישיות שלכם לא מתאימה למבנה הארגוני, ככל הנראה לא תשרדו בו זמן רב ולכן מעסיקים ומראיינים רבים שואלים לא מעט שאלות שמטרתן להכיר אותך – המרואיין.

לא חשוב מהי השאלה הנשאלת בראיון עבודה וכמה היא מאתגרת, חשוב לזכור שלא סתם נשאלת שאלה באופן בה היא נשאלת, ולכן כדאי לחשוב לפני שעונים תשובות, בעיקר אישיות, ולקחת רגע של מחשבה – איך לענות עליהן בדרך שתשרת אתכם טוב יותר.

הנה חמש שאלות וקצת יותר, דרכן ינסו מעסיקים ומראיינים להכיר ולדעת מי אתם ברמה האישית, ההתנהגותית והחברתית:

1. ספר/י לנו קצת על עצמך
שאלה קלאסית שמסכמת כל ראיון עבודה ויש שיגידו שפותחת כל ראיון. זו שאלה מאוד כללית ורחבה, אך דווקא כאן כדאי לדעת להיות תמציתיים וענייניים ולספר ב2-3 משפטים מי אתם, בני כמה ומאיפה, מה רקע ההשכלה והניסיון שלכם ואם מתחשק לכם גם קצת על הרקע המשפחתי שלכם.

2. מה התחביבים שלך?
לכולנו יש תחביבים או תחומי עניין מועדפים, כאלו שזנחנו מחוסר זמן או כאלו שמהווים את תכלית חיינו. גם אם יש לכם עשרים תחביבים, או לא עולה לכם ברגע זה אף אחד לדמיון, נסו להציג לפחות תחביב אחד או שניים (לא יותר). חשוב לזכור שאם ציינתם שאתם רוכבים על אופני שטח לדוגמא, אז כדאי שתכירו את סוגי האופניים שיש, ואת המסלולים האחרונים שביקרתם בהם, או אם למשל אתם חובבי אפייה, תדעו לספר בקצרה איך אתם מכינים את הקינוח הכי מושלם שלכם. שאלה כזו נועדה "לשבור קצת את הקרח" ולהכיר אתכם מעבר לרמה המקצועית. התחביבים שלכם מעידים על מי אתם ולכן חשוב להיות אמינים.

3. איפה את/ה רואה את עצמך בעוד 10 שנים?
אם אתם לא רואים את עצמכם עובדים בתחום המשרה לה אתם מתראיינים, השאלה הזו יכולה להיות מאתגרת ואפילו מכשילה. ספרו בקצרה על השאיפות המקצועיות שלכם, על הפרויקטים או התפקידים בהם הייתם רוצים להשתלב אבל לא פחות חשוב לזכור לציין כיצד דווקא המשרה הזו – תקדם אתכם אל עבר השאיפות שאתם מכוונים אליהם.

4. תאר/י לנו את שגרת היום שלך עכשיו בין העבודות
אם אתם בבית ולא עובדים, זו שאלה שיכולה מאוד לאתגר, כיוון שהיא בוחנת אתכם במצב של חוסר שגרה. נסו לתאר בקצרה איך הזמן הפנוי איפשר לכם ללמוד משהו חדש, להעשיר את הידע המקצועי / אישי שלכם, לפתח תחביבים, לעזור למישהו, לתרום מזמנכם למטרה נעלה, להתנדב או אפילו לנוח ולנקות את הראש.

5. מה אתה הכי גאה שעשית עד כה?
שאלה פתוחה שנותנת לנו ללמוד על הדברים שאתה גאה בעשייה שלך בן אם בעבודה או בכלל . לראות ממה אתה שמח ומה מניע אותך

כמובן שמלבד אלו ישנן עוד מגוון רחב של שאלות אישיות בראיון עבודה שמנסות לגלות מי אתם באמת. כאלו הבוחנות את צורת החשיבה האישית שלכם, כאלו הבוחנות את ההתמודדות שלכם במצבי לחץ או משבר, כאלו שבוחנות את היכולת שלכם לנהל או לעבוד כחלק מצוות ועוד.

ככל הנראה שלא תצליחו להיערך ולהתכונן לכל השאלות מראש, וגם אם תתאמנו ותעברו על מאות שאלות, בסוף יכול מאוד להיות שלא תתקבלו, לא כי עניתם לא נכון, אלא כי אתם פשוט לא מתאימים לסביבה הארגונית הספציפית בה אתם מתראיינים. היופי הוא שככל הנראה זה לטובתכם.

בהצלחה!

תוצאות

מחפשים עבודה חדשה?

אנחנו מזמינים אותך לעיין במאגר משרות דרושים שלנו, המתעדכן מידי שבוע במשרות חדשות, לפי תחומי ההתמחות שלנו: משרות פארמה, משרות ביוטק , משרות כספים ופיננסיים, משרות לכלכלנים וכן משרות של מכירות, שיווק וייעוץ בענף הרפואי.

עוד מאמר וטיפים שכדאי לקרוא:

טיפים לראיון עבודה מוצלח

ראיונות עבודה מוצלחים הם תוצאות של מכלול רב של נסיבות, על חלקם יש לכם כמרואיינים השפעה ישירה וחלק לצערכם לא תלוי בכם כלל. כדי לשפר את הסיכויים שלכם לעבור ראיון עבודה מוצלח, ריכזנו עבורכם כמה טיפים פרקטיים…